top of page

Contact Us
State Staff, Agricultural 
Teachers, and More

DeJong.jpg

Wyatt DeJong

Executive Secretary

South Dakota FFA Association

P.O. Box 55

Kennebec, SD 57544

Wyatt works remotely from his family's ranch near Kennebec, SD.

 

Email: wyatt.dejong@sdaged.org

M: 605-842-5683

FFA Finances and Billing

National FFA Liaison

FFA Membership 

Policy and Constitution ManagementVolunteer and Judge Coordination

Intern Supervisor

Competitive Events

Event Registration

AET

Livestock Shows

Applications

mercedes.jfif

Mercedes
Snedeker

State Advisor

South Dakota Department of Education

800 Governors Drive

Pierre, SD 57501

Mercedes works remotely from her home near Hoven, SD.

Email: mercedes.snedeker@state.sd.us

M: 605-295-4446

Chartering a New FFA Chapter

Certification

New Program Inquiries

Perkins Technical Assistance

Professional Development

Program Management

Position Openings

Hansen_Caroline-HQ (1).jpg

Caroline
Hansen

Leadership & Program Manager

South Dakota FFA Association

Wenona Hall 107 SDSU

Box 507

Brookings, SD 57007

Email: caroline.hansen@sdaged.org

O: 605-237-7526

M: 605-380-7308

State Convention Logistics

Officer and Ambassador Interviews

Stage Crew and Session Content

State Officer Continuum

District Officer Continuum

Leadership Curriculum Coordination

Legislative Breakfast Planning  

Facility Coordination

Delegate Process

Chapter Visits

Ag Adventure Center

Ag Adventure Zone

South Dakota FFA Association Contacts

Gerri Eide

Foundation Executive Director

Gerri Headshot.jpg

South Dakota FFA Foundation

39393 133rd St

Bath, SD 57427

Email: gerri@sdffafoundation.org

M: 605-765-4865

Gretchen Headshot.jpg

Gretchen Sharp

Foundation Executive Assistant

South Dakota FFA Foundation

39393 133rd St

Bath, SD 57427

Email: gretchen@sdffafoundation.org

Advisor tribute Scholarships

Blue Jackets - Bright Futures Program

Board of Trustees & Executive Sponsors Board

FFA Career Carnival

FFA Foundation Events

FFA's New Era Newsletter

Foundation Donor Management

Foundation Visits and Partnerships

New Partner Development

Sponsorship Opportunities

Star Partner Program

Foundation Donor Management

Foundation Financial Management

Hasselquist-Laura_2017_web_0.jpg

Dr. Laura Hasselquist

SDSU Agricultural Education Faculty

School of Education, Counseling & Human Development

Wenona Hall 110

Box 507

Brookings, SD 57007

Email: laura.hasselquist@sdstate.edu

M: 605-688-6418

Ag Education Masters Degree Program

Ag Teacher Professional Development

High School Teaching Position Openings

SDSU FFA Alumni & Ag Ed Club

Secondary Agricultural Education Program

Albritton-Matthew_2022_web[49].jpg

Dr. Matthew Albritton

SDSU Agricultural Education Faculty

School of Education, Counseling & Human Development

Wenona Hall 106

Box 507

Brookings, SD 57007

Email: matthew.albritton@sdstate.edu

M: 605-688-4546

Ag Education Masters Degree Program

Ag Teacher Professional Development

High School Teaching Position Openings

SDSU FFA Alumni & Ag Ed Club

Secondary Agricultural Education Program

Identity-Emblem.jpg

Agriscience Committee

Identity-Emblem.jpg

Awards & Application Committee

Identity-Emblem.jpg

CDE
Committee

Chair: Noelle Swanson
District 1: Anne Jo Erdmann
District 2: TJ Bigge
District 3: Casey Trocke
District 4: Sierra Mesman
District 5: Stran Holben
District 6: Sarah McClure
District 7: Linda Petersen
District 8: TBD
Chair: Tara Fastert
District 1: Bailey Coats
District 2: Joshua Johnson
District 3: Clayton Sorum
District 4: Alex Toupal
District 5: Lisa Steinken
District 6: Mark Ketelhut
District 7: Tanner Peterson
District 8: Joel Milton
Chair: Kelly Dunkelberger
District 1: Fred Zenk
District 2: Charlene Weber
District 3: Amie Carter
District 4: Morgan Ackerman
District 5: Austin Bishop
District 6: Brady Duxbury
District 7: Linda Petersen
District 8: Renae Gebhart
Identity-Emblem.jpg

Event Coordinators

LDE Coordinator: Dani Herring
CDE Coordinator: Michelle Dykstra
CDE Student Chairs: Paige Lehrkamp
Identity-Emblem.jpg

District Advisors

District 1: Sara Colombe

District 2: Dave VanderWal

District 3: Brigita Rasmussen

District 4: Alex Toupal

District 5: Meagan Jensen

District 6: Falyn Hemple

District 7: Linda Petersen

District 8: Reed Johnson

bottom of page